دریاپ: دریافت و پرداخت بدون تماس به شیوه ای نوین


پرداخت بدون تماس یکی از روش های مبادله پول است که در جهان در حال گسترش است که می تواند بسیار سریع تر و امن تر از روش های فعلی که برای پرداخت استفاده می شود مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری از شرکت های بزرگ در این زمینه فعالیت های خود را آغاز کرده اند. مستر و ویزا در این زمینه پیشرو هستند و با استفاده از تکنولوژی هایی مانند NFC و RFID این روش را رشد داده و از آن استفاده کرده اند.
در کشور ما نیز اخیرا همین روند آغاز شده است اما بسیار بطئی در حال پیشرفت است و البته این نکته نیز در رشد دادن آن توجه نشده است وجود مشکلاتی است که در تجربه دیگران بروز کرده است و ما باید از آن‌ها درس بگیریم.
پرداخت بدون تماس هر نوع روش پرداختی با استفاده از کارت های اعتباری، کارت های بانکی یا سایر تجهیزات شامل گوشی های هوشمند است که بتواند با استفاده از راه های ارتباطی بی سیم یا ارتباط از نزدیک (NFC) یا هر راه ارتباطی دیگر پرداخت امن را انجام دهد.
در این روش پرداخت ها می تواند با استفاده از یک زیر ساخت مناسب با دوبرابر سرعت روش های سنتی صورت گیرد. چرا که در این روش نیازی به زدن پین کد یا چاپ و امضای رسید نیست و شما تنها کافی است که که مبلغ و تقریب دریافت کننده و پرداخت کننده و تایید نهایی را دریافت کنید.
با رشد تکنولوژی های ارتباط از راه دور و امن شدن کانال های ارتباطی اکنون یکی از امن ترین روش های پرداخت به شمار می آیند و دستکاری آن ها دیگر به سادگی کپی مشخصات الکترونیکی یک کارت بانکی نیست و این موضوع این روش را بسیار امن می کند.
پیش از آن که دریاپ تولید شود معدودی از شرکت ها و بانک ها اقدام به راه اندازی پرداخت های موبایلی یا پرداخت های بدون تماس کرده اند. اما دریاپ اولین اپلیکیشن موبایلی پرداخت بدون تماس است که هیچ نیازی به سخت افزاری جز موبایل های هوشمند ندارد.

 

دریاپ(http://www.daryapp.com) یک تلاش برای ترکیب چندین روش پرداخت وجه و تسهیل روش های سنتی و کاهش هزینه های سنگین آن بر سیستم بانکداری کشور است. اگر چه هنوز یکی از مهم ترین روش های پرداخت و دریافت وجه، کارتخوان ها هستند و در میان مدت نیز باقی خواهند ماند اما هزینه های سنگین نگهداری و پشتیبانی و بزودی بروزرسانی آن ها انقدر سنگین خواهد بود که هر روش جایگزینی که قدری از این هزینه ها بکاهد باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
بانک ها در سال گذشته به سرعت به سمت توسعه کارت خوانهای موبایلی پیش رفته اند که هر چند نوید دهنده رفع بیشتر محدودیت های تراکنش موبایلی است اما عملا تراکنش ها را باز هم به سخت افزار وابسته می کند و همین امر از توسعه آن جلوگیری خواهد کرد. از سوی دیگر تراکنش های بدون تماس نیز با فن آوری NFC رو به رشد است. تراکنش های بدون تماس بدون تردید یکی از آینده دار ترین پروژه های بانکداری موبایلی است که هم اکنون در دستور کار شرکت های جهانی قرار دارد و باید ما نیز به آن عنایت داشته باشیم.
بر اساس همین تحلیل دریاپ یکی از جایگزین های بسیار مناسب برای روش های سنتی است که می تواند با بهره برداری از تکنولوژی های نوینی چون اینترنت اشیا بسیاری از موانع برای توسعه نوآوری هایی که به خدمات بانکی نیاز دارند را بر طرف سازد.
دریاپ می تواند به سیستم بانکداری در مشکلات زیر کمک شایانی کند:
در مواقعی که تخصیص یک کارتخوان به درخواست کننده به صرفه نیست یا مشکل قانونی دارد. چرا که تعداد تراکنش های درخواست کننده در روز بسیار کم است یا نمی تواند قانونی بودن کسب و کار خود را اثبات کند.
در زمانی که روش استفاده از کارت خوان بسیار وقت گیر است و در کسب و کارهای بزرگ و پر مراجعه باعث درد سر است.
ایجاد یک زیر ساخت بسیار مناسب برای توسعه کسب کارهای نو بر پایه تکنولوژی های بسیار جدید که بانکها برای آن ها آماده نیستند. مثلا مغازه های بدون فروشنده مانند آمازون گو(Amazon Go).

شرکت رسانه با بهره گیری از دپارتمان پژوهش و توسعه خود دریاپ را بر اساس مطالعات زیادی در حوزه بانکداری اجرا کرده است و مدعی است دریاپ یکی از جدید ترین رهیافت های پرداخت بدون تماس در سیستم بانکداری جهانی است.
شرکت رسانه با سرمایه گذاری بر روی توسعه اپلیکیشن و همچنین درگاه اینترنت اشیا آن توانسته است طی یک سال گذشته به راه حلی جدید و چند جانبه شامل پرداخت بدون تماس، استفاده از بارکد و بارکد خوان و پرداخت های تحت شبکه های اجتماعی دست یابد.
درحال حاضر اپلیکیشن دریاپ عملیاتی شده و در بازار (https://play.google.com/store/apps/details?id=ir.ingn.daryapp) موجود است و بزودی نیز از بخش اینترنت اشیا آن رو نمایی خواهد شد. دریاپ امیدوار است بتواند با ساده، سریع و ایمن کردن روش های دریافت و پرداخت وجه بر اساس استانداردهای بانک مرکزی به انتظارات مردم پاسخی درخور بدهد و از سوی دیگر در کاهش هزینه های بسیار زیاد تبادلات بانکی به بانک های کشور راهی برای کاهش آن ها نشان دهیم.


  • برچسب ها :

حفظ حریم خصوصی کاربران

هیچ اطلاعات اضافی از جمله اطلاعات کارت های شما بین افراد مبادله نمی شود و همه چیز توکن گذاری می شود.حتی اطلاعات شما در سرورهای ما هم ضبط نمی شوند ما تنها ارتباط دهنده بین شما هستیم و دریافت و پرداخت پول را انجام می دهیم.